رياست جمهوري
خبرگزاری آریا در فیسبوک خبرگزاری آریا در توئیتر خبرگزاری آریا در گوگل پلاس خبرگزاری آریا در اینستاگرام
آریا در شبکه های اجتماعی:
فهرست اسامي وزراي پيشنهادي دولت يازدهم + زندگي نامه
13 مرداد 1392 - 05:40:14 ب.ظ
ارسال به دیگرانچاپ با عکسخروجی عکس
خبر پیوست

فهرست اسامي وزراي پيشنهادي دولت يازدهم + زندگي نامه

بزرگنمایی: :  

خبرگزاري آريا- حسن روحاني در پايان نطق خود اسامي وزراي پيشنهادي خود را به رييس مجلس تقديم كرد.
به گزارش خبرنگار آريا فهرست كابينه به اين شرح است :


وزارت اقتصاد: طيب نيا

“علي طيب‌نيا” سمت‌هايي همچون دبيري کميسيون اقتصاد هيات دولت در دولت‌هاي پنجم تا هشتم، ‏معاونت طرح و بررسي نهاد رياست‌جمهوري، معاونت اقتصادي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور، عضويت در شوراي پول و اعتبار و را در کشور دارا بوده است.
 
وزارت اطلاعات: سيد محمود علوي

حجت‌اسلام سيد محمود علوي 59 ساله و عضو مجلس خبرگان رهبري است. علوي تحصيلات خود را در حوزه و دانشگاه دنبال کرد و در سال 49 به کسوت روحانيت در آمد.
او در دوره‌هاي اول، دوم، چهارم و پنجم نماينده مجلس شوراي اسلامي بود و از سال 68 تا 70 معاونت روابط عمومي و تبليغات سازمان عقيدتي سياسي وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح را بر عهده گرفت؛ وي از سال 79 تا 88 با حکم مقام معظم رهبري به عنوان رئيس سازمان عقيدتي سياسي ارتش منصوب شد.
حجت‌الاسلام علوي سال 90 داوطلب نمايندگي نهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي بود که البته صلاحيت وي از سوي شوراي نگهبان احراز نشد.

 
وزارت خارجه: محمد جواد ظريف
 محمد‌جواد ظريف متولد تهران، پيش از دوران دانشگاهش به امريكا سفر كرده بود و در دانشگاه سانفرانسيسكو و دنور تا مدرك دكترا تحصيل كرده بود. او از 22 سالگي و در سال 1982 به نمايندگي ايران در سازمان ملل رفته بود و سربازي‌اش را به‌عنوان كارمند محلي دفتر نمايندگي ايران در سازمان ملل گذراند. در سال 1988 همزمان با دريافت مدرك دكتراي حقوق بين‌الملل به تهران فراخوانده شد و با كناره‌گيري جواد لاريجاني از معاونت بين‌الملل وزارت امور‌خارجه، مشاور وزير در امور بين‌الملل شد و يك سال بعد به نيويورك بازگشت تا معاون نمايندگي ايران در سازمان ملل شود. او در آخرين دور وزارت علي‌اكبر ولايتي به معاونت بين‌الملل وزارت امورخارجه رفت و 10 سال اين معاونت را برعهده داشت. او سپس دوباره به نيويورك بازگشت و اين‌بار ظريف نماينده و سفير ايران در سازمان ملل بود. وي پس از اين در مركز تحقيقات استراتژيك كه روحاني رياست آن را بر عهده داشت، فعال بوده است.او از همراهان حسن روحاني در ضيافت افطاري مجلس و رييس جمهور منتخب بود. ديپلماتي كار آزموده كه البته روابط خوبي هم با غربي‌ها دارد.كريم سنجابي، ابراهيم يزدي، ابوالحسن بني‌صدر، صادق قطب‌زاده، محمدعلي رجايي، موسوي، علي‌اكبر ولايتي، منوچهر متكي، علي‌اكبر صالحي 9 فردي بوده‌اند كه تا‌كنون به ساختمان تاريخي وزارت امور خارجه رفته‌اند .


وزارت ارتباطات: محمود واعظي

محمود واعظي متولد1331 و داراي مدرک‌هاي تحصيلي دکتراي روابط بين‌الملل و هم چنين فوق‎ليسانس مهندسي الکترونيک است. او معاون پژوهش‌هاي سياست خارجي مجمع تشخيص مصلحت نظام است.
وي داراي مدرک‌هاي تحصيلي :دکتراي روابط بين‌الملل و هم چنين فوق‎ليسانس مهندسي الکترونيک مي‌باشد.
سوابق اجرايي محمود واعظي عبارت است از:
- مديرعامل شرکت مخابرات ايران از سال 1358 تا 1365
- مشاور وزير امور خارجه از سال 1365 تا 1366
- مشاور وزير و رئيس ستاد روابط اقتصادي خارجي از سال 1366 تا 1368
- معاون سياسي اروپا و آمريکا وزارت امور خارجه از سال 1368 تا 1376
- معاون اقتصادي وزارت امور خارجه از سال 1376 تا 1378
- معاون پژوهش هاي سياست خارجي مرکز تحقيقات استراتژيک از سال 1378 تا کنون.
- استاد مهمان در مقطع کارشناسي ارشد روابط بين الملل در دانشگاه علامه طباطبايي.
 
آموزش و پرورش: محمد نجفي

محمدعلي نجفي، در 23 دي 1330 در تهران بدنيا آمد و در دبيرستان مروي واقع در ناصر خسرو تحصيلات متوسطه را به پايان رساند پس از گذراندن تحصيلات خود در رشته رياضي در دانشگاه شريف، براي ادامه تحصيل به آمريکا رفت و در موسسه تکنولوژي ماساچوست دوره کاشناسي ارشد را طي نمود ولي به جهت فعاليت‌هاي مربوط به پشتيباني از حرکت انقلاب اسلامي در ايران دوره دکتري خود را ناتمام گذاشته و به ايران بازگشت.
وي از بنيانگذاران حزب کارگزاران سازندگي است و هم‌اکنون يکي از اعضاي شوراي شهر تهران و عضو هيات علمي ‌دانشکده رياضي و علوم کامپيوتر دانشگاه صنعتي‌شريف است. او از 1360 تا 1364 در دولت‌هاي باهنر، مهدوي‌کني و موسوي، وزير فرهنگ و آموزش عالي و در دولت هاشمي‌رفسنجاني وزير آموزش و پرورش ايران بود. وي در دولت اول خاتمي، رئيس سازمان برنامه و بودجه بود. وزارت آموزش و پرورش در دولت هاشمي مسئوليت ديگر او بوده است.

 
وزارت بهداشت: حسن هاشمي

سيد حسن هاشمي، متخصص چشم پزشکي و فوق تخصص جراحي قرنيه، رکورد دار عمل جراحي ليزيک چشم در کشور است و پيش از اين در سمتهايي از جمله دبيرکلي انجمن چشم پزشکي ايران،مسئول بازسازي مناطق جنگ زده (1360 تا 1362)، عضو فرهنگستان علوم پزشکي، دبير شوراي سياستگذاري رشته چشم پزشکي، دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصصي، مشاور وزير بهداشت در زمان وزارت محمد فرهادي، رئيس بخش قرنيه بيمارستان فارابي، کارشناس رشته چشم پزشکي در هيئت انتظامي نظام پزشکي،مدير گروه چشم پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران،مؤسس و عضو هيئت مديره انجمن پزشکي ليزري ايران و عضو هيئت امناي ارزي وزارت بهداشت فعاليت کرده است.

وزارت تعاون، کار و رفاه: علي ربيعي


علي ربيعي متولد 1334 در جنوب شهر تهران و در محله جواديه واز يک خانواده کارگري است. وي که معروف به “عباد” است مسؤول اجرايي دبيرخانه شوراي امنيت ملي در دوره رياست‌جمهوري سيد‌محمد خاتمي و عضو کميته سه‌‏نفري ‏تحقيق قتل‌هاي زنجيره‌اي بود. علي ربيعي، مدرس دانشگاه تهران، عضو هيئت علمي ‌دانشگاه پيام‌نور، محقق و نويسنده در حوزه جامعه‌شناسي سياسي و مديريت و مشاور اجتماعي سيد‌محمد خاتمي طي سال‌هاي 1376 تا 1384 بوده است.ربيعي از دوستان و معتمدان خاتمي است و مشاور اجتماعي خاتمي در دوره هشت ساله رياست جمهوري وي بوده‌ است.
 
وزارت جهادکشاورزي: محمود حجتي

“محمود حجتي” وزير راه و ترابري و جهاد کشاورزي در دولت هفتم و هشتم بوده است.
“محمود حجتي” در سال 1334 در نجف آباد اصفهان ديده به جهان گشود.پدر وي مرحوم حاج شيخ غلامرضا حجتي از روحانيون برجسته نجف آباد بود.وي تحصيلات خود را تا اخذ مدرک ديپلم در نجف آباد طي کرد و سپس وارد دانشگاه صنعتي اصفهان شد و در رشته مهندسي عمران موفق به اخذ مدرک ليسانس شد.با پيروزي انقلاب اسلامي وارد نهاد جهاد سازندگي کشور شد و پس از آن به عنوان استاندار سيستان و بلوچستان خدمت کرد و با شروع عمليات اجرايي عظيم سد کرخه به عنوان مدير اجرايي اين پروژه تا زمان بهره‌برداريدر اين حوزه خدمت کرد.حجتي در دوره اول رياست جمهوري خاتمي به عنوان وزير راه و ترابري و دوره دوم وي به عنوان وزير جهاد کشاورزي از مجلس راي اعتماد گرفت و تا پايان دولت خاتمي انجام وظيفه کرد.
حجتي وزير راه و ترابري در دولت اول خاتمي و وزير جهاد کشاورزي (اين وزارتخانه از ادغام وزارتخانه‌هاي جهاد سازندگي و کشاورزي تشکيل شد) در دولت دوم خاتمي بوده است.

 
وزارت دفاع: حسين دهقان

حسين دهقان داراي مدرک دکتراي مديريت از دانشگاه تهران مي باشد و پيش از اين مسووليت هايي همچون معاون رييس جمهور و رييس بنياد شهيد و امور ايثارگران در دولت هاي هشتم و نهم ، جانشيني وزارت دفاع در دولت هاي هفتم و هشتم و فرماندهي رده هاي مختلف سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در دوران دفاع مقدس را در کارنامه مسووليتي خود دارد.
 
وزارت دادگستري: مصطفي پورمحمدي

مصطفي پورمحمدي در سال 1338 در قم زاده شد. وي مقدمات و سطح عالي (فقه، اصول فقه و فلسفه) را در قم، خارج فقه و اصول را در مشهد، قم و تهران به پايان رساند. پورمحمدي در سطح چهار فقه و حقوق اسلامي (معادل دکترا) در حوزهٔ علميه تحصيل کرده‌است. او مؤلف دو جلد کتاب در رابطه با حقوق سياسي، مباني نظري انديشهٔ سياسي در اسلام و مباحث سياسي و اجتماعي است. وي همچنين مقالاتي علمي پيرامون حق، مباني نظري حکومت ديني، نظارت، ارتداد و سياست خارجي نگاشته‌است.
 
وزارت راه و شهرسازي: عباس آخوندي

عباس احمد آخوندي در سال 1336 در خانواده‌اي روحاني در شهر نجف اشرف ديده به جهان گشود.وي فرزند آيت‌الله علي احمدآخوندي و نوه دختري علامه عبدالحسين اميني از مراجع فقيد نجف و صاحب اثر معروف الغدير است.آخوندي تحصيلات ابتدايي را در مدرسه علوي ايرانيان در زادگاه خود گذراند و چندي بعد به همراه خانواده به ايران نقل مکان کرد.همچنين تحصيلات متوسطه را در قم و تهران به اتمام رساند و پس از سپري کردن اين دوران، در سال 1356 وارد دانشکده فني تهران شد.وي مدرک کارشناسي ارشد مهندسي راه و ساختمان خود را از دانشگاه تهران دريافت کرد و پس از آن به انگلستان رفت و در کالج رويال هالووي لندن، در رشته اقتصاد سياسي به ادامه تحصيل پرداخت و موفق شد مدرک دکتراي خود را دريافت کند.دکتر آخوندي مرداد سال 1361 به عنوان معاون سياسي وزير وقت کشور (آيت‌الله ناطق نوري) انتخاب شد و در دولت دوم آيت‌الله هاشمي رفسنجاني نيز به عنوان وزير مسکن و شهرسازي فعاليت کرده است.آخوندي در شکل‌گيري و تاسيس جهادسازندگي نقش موثري داشت و از سوي شهيد دکتر بهشتي در اولين شوراي مرکزي جهاد سازندگي به عنوان عضو شورا انتخاب شد.وي همچنين در جهاد سازندگي مسئوليت امور استان‌ها را بر عهده داشت و پس از شروع جنگ تحميلي مسئوليت پشتيباني جبهه‌هاي جنگ را نيز برعهده گرفت.آخوندي در سال 1376 نماينده ويژه رييس جمهور وقت براي اجراي طرح احداث سالن بزرگ همايش‌هاي بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران بوده است.دکتر آخوندي علاوه بر مسئوليت‌هاي سياسي و اجرايي که در عرصه‌هاي مختلف به عهده داشته است، در بخش آموزش نيز فعاليت دارد. وي در دانشکده مطالعات جهان علاوه بر عضويت در هيات علمي، در گروه بريتانيا نيز تدريس مي‌کند.
 

وزارت صنعت، معدن و تجارت: محمدرضا نعمت زاده
محمدرضا نعمت‌زاده وزير صنايع دولت هاشمي‌رفسنجاني بود. وي همچنين معاونت وزارت نفت در امور پتروشيمي ‌در کابينه‌هاي خاتمي و معاونت وزارت نفت در امور پخش و پالايش را در کابينه احمدي‌نژاد به‌عهده داشته‌است. نعمت‌زاده در دولت احمدي‌نژاد مشاور ويژه وزير نفت بود که پس از مصاحبه با روزنامه اعتماد و انتقاد از عملکرد احمدي‌نژاد و متفاوت دانستن وي با رجايي، بلافاصله از اين سمت برکنار شد.

 وزارت علوم: جعفر ميلي منفرد
25 گروه قدرت دانشكده مهندسي برق دانشگاه صنعتي اميركبير تهران است.
وي پس از استعفاي «مصطفي معين» سرپرست وزارت علوم، تحقيقات و فناوري بود.
 ميلي منفرد مدرك كارشناسي مهندسي برق ـ قدرت را در سال 1356 از دانشگاه صنعتي اميركبير (پلي تكنيك سابق) دريافت كرد و در سال 1359 موفق به اخذ ديپلم تخصصي از مدرسه عالي برق پاريس(Supelec) فرانسه شد.
 وزير پيشنهادي علوم، تحقيقات و فناوري، مدرك كارشناسي ارشد مهندسي برق ـ قدرت را در سال 1360 از دانشگاه پاريس( 6) كشور فرانسه اخذ و مدرك دكتري مهندسي برق ـ قدرت همين دانشگاه دريافت كرد.
 ميلي منفرد در سال هاي 82 تا 84 نيز عهده دار مسووليت قائم مقام وزير و معاون طرح و توسعه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري بوده است.
 وي همچنين در سمت هايي همچون معاون فناوري وزارت علوم، رييس سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران، معاون دانشجويي و فرهنگي وزارت علوم مسئوليت داشته است.
 وزير پيشنهادي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري همچنين در دانشگاه صنعتي اميركبير سمت هايي همچون معاون پژوهشي، مسوول چهار دوره تقويتي كارشناسي ارشد ايثارگران كشور، سرپرست پرديس تفرش، سرپرست دانشكده فيزيك، معاون آموزشي، رئيس دانشكده مهندسي برق، معاون امور جنگ، معاون دانشكده مهندسي برق برعهده داشته است.
 
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي: علي جنتي

علي جنتي (زادهٔ 1328) سياست‌مدار و ديپلمات ايراني و پسر آيت الله احمد جنتي است. وي از دانش‌آموختگان مدرسه حقاني قم است.  پيش از انقلاب در مبارزه مسلحانه عليه حکومت وقت ايران فعال بود و ناچار به فرار از ايران شد و تا هنگام پيروزي انقلاب در کويت زندگي مي کرد. در سال 1359 رئيس صداوسيماي استان خوزستان و در سال 1363 استاندار خوزستان شد.در سال 67 رياست دفتر اکبر هاشمي رفسنجاني رئيس مجلس را برعهده گرفت و در دوران رياست جمهوري هاشمي به استانداري خراسان و سپس سفارت ايران در کويت برگزيده شد و تا پايان دوره رياست جمهوري سيد محمد خاتمي در اين مقام باقي ماند. با پيروزي محمود احمدي‌نژاد در انتخابات رياست جمهوري 1384 وي از کويت فراخوانده و به عنوان معاون سياسي وزير کشور مصطفي پورمحمدي منصوب شد اما در آستانه انتخابات شوراها و مجلس خبرگان در سال 1385، از اين سمت کنار گذاشته و بار ديگر به عنوان سفير به کويت فرستاده شد اما در سال 1389 از اين مقام برکنار شد.
 
وزارت کشور: عبدالرضا رحماني فضلي
رحماني فضلي، (متولد 1338 در شيروان)، داراي دکتراي جغرافيا گرايش برنامه‌ريزي و کارشناس ارشد جغرافياي سياسي از دانشگاه تربيت مدرس است. وي رييس ديوان محاسبات کشور، نماينده دوره چهارم مجلس شوراي اسلامي از شيروان و قائم مقام شوراي عالي امنيت ملي و معاون اجتماعي، فرهنگي رسانه‌اي در دوره دکتر علي لاريجاني بوده‌است.
از پست‌هاي ديگر وي مي‌توان به رياست دوره‌اي اجلاس سازمان همکاريهاي اقتصادي منطقه‌اي (اکو) ECO و رئيس حوزه خبر [[اتحاديه راديو و تلويزيون‌هاي آسيا و اقيانوسيه]] ABU اشاره کرد. او ازسال 1382 تا کنون استاد دانشکده علوم زمين دانشگاه شهيد بهشتي تهران نيز مي‌باشند رشته تحصيلي وتدريسي ايشان جغرافيااست. رحماني فضلي از افراد نزديک به علي لاريجاني است که معاونت وي در شوراي عالي صدا و سيما را بر عهده داشت و اغلب پست‌هاي دولتي وي در همراهي با علي لاريجاني بوده است.او در جريان انتخابات رياست جمهوري نهم در سال 1384 رياست ستاد انتخابات صدا و سيما را برعهده داشت .

احمد صدر حاج سيد‌جوادي، هاشم صباغيان، اكبر‌هاشمي‌رفسنجاني، محمدرضا مهدوي، كمال الدين نيك روش، علي‌اكبر ناطق‌نوري، علي‌اكبر محتشمي‌پور، عبدالله نوري، علي‌محمد بشارتي جهرمي،عبدالله نوري، عبدالواحد موسوي لاري، مصطفي پورمحمدي، علي كردان، صادق محصولي، مصطفي محمدنجار 15 شخصيت سياسي هستند كه بر صندلي وزير كشور از ابتداي انقلاب تا كنون تكيه زده‌اند.
 
وزارت نفت: بيژن زنگنه

“بيژن نامدارزنگنه” در دوره رياست‌جمهوري خاتمي به عنوان وزير نفت انتخاب شد و به مدت 8 سال عهده‌دار اين مسئوليت بود.“بيژن نامدار زنگنه” در سال 1331 در شهر کرمانشاه به دنيا آمد.وي تحصيلات ابتدايي و دوره اول متوسطه را در زادگاه خود ادامه داد و دوره دوم متوسطه را تا اخذ ديپلم در تهران به پايان رساند.زنگنه در سال 1350 به دانشکده فني دانشگاه تهران رفت و در سال 1356 با درجه فوق ليسانس مهندسي راه و ساختمان با رتبه ممتاز فارغ التحصيل شد.همچنين از سال 1356 به عنوان عضو هيات علمي در دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي مشغول به فعاليت شد و سال 1385 با همين عنوان بازنشسته شد.زنگنه از سال1359 تا 1361 معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را به عهده داشت و در آبان ماه سال 1361 بنا به دعوت برادران جهادسازندگي به عضويت شوراي مرکزي اين نهاد درآمد.وي در سال 1362 به عنوان نخستين وزير جهاد سازندگي از مجلس اول راي اعتماد گرفت و تا اواسط سال 1367 با موفقيت عهده‌دار اين مسئوليت بود .همچنين در شهريور سال 1367 و در شرايطي که صنعت آب و برق به دليل خسارت‌هاي ناشي از جنگ تحميلي در وضعيت بسيار نابساماني بود، به عنوان وزير نيرو از مجلس راي اعتماد گرفت.سپس در سال 1368 در نخستين دولت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با راي اعتماد مجدد مجلس در اين مسئوليت ابقا شد و تا نيمه سال 1376 عهده‏دار اين مسئوليت بود .
مهندس زنگنه در سال 1376 در دوره رياست جمهوري محمد خاتمي براي صدارت در وزارت نفت انتخاب شد و مدت 8 سال نيز عهده‌دار اين مسئوليت بود.علاوه برمسئوليت‌هاي اجرايي فوق، مهندس زنگنه از سال 1362 تا 1384 عضويت شوراي اقتصاد و از سال 1375 تا 1390 عضويت مجمع تشخيص مصلحت نظام را دارا بوده‌اند.
 
وزارت نيرو:چيت چيان

چيت‌چيان در سال 1336در شهر تبريز) به دنيا آمد. از سمت‌هاي اجرايي وي مي توان به نماينده دوره سوم مجلس شوراي اسلامي (عضو هيئت‌رئيسه و کميسيون نيرو) ، معاون اسبق برنامه‌ريزي و امور اقتصادي وزارت نيرو و عضو سابق هيئت‌مديره شرکت توانير و سازمان برق ايران اشاره کرد.
 
وزارت ورزش و جوانان: سلطاني فر

مسعود سلطاني فر متولد 1338 و دراي مدرک فوق ليسانس علوم سياسي مي باشد. از سوابق کاري وي مي توان به چهار سال عضويت در شورايعالي اداري کشور، چهار سال عضويت در شورايعالي اطلاع رساني کشور، 12 سال سابقه استانداري در سه استان گيلان، زنجان و مرکزي (اراک)، 8 سال معاون سياسي در استانداريهاي فارس، همدان و هرمزگان و معاون اسبق سازمان تربيت بدني اشاره کرد.

کد خبر: 20130804174014591 داغ کن - کلوب دات کامارسال به فیسبوکارسال به توئیترارسال به بلاگرارسال به مای اسپیسارسال به Stumble Uponارسال به Diggارسال به Deliciousارسال به Redditارسال به Google+ارسال به Googleارسال به یاهو

تعداد توصیه ها:0

 نظرات شما:

   نظر
نام:
پست الکترونیک:
متن: *
کد امنیتی: *
Protected by FormShield
سازمان آگهی های خبرگزاری آریا
اتاق خبر آريا؛ اخبار داغ و پر بيننده رسانه ها
روزنامه خوان آريا؛ با ما هر روز روزنامه بخوانيد
Arya News Room - Iran & World Hot News
اخبار باورنکردني
اخبار و مطالب جذاب و مفيد
آخرين اخبار انتخابات در رسانه ها
 


امروز: يکشنبه 6 تير 1395
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به خبرگزاری آریا میباشد. | درباره ما | تماس با ما | صفحه اصلی