اطلاعيه دفتر آيت‌الله مکارم شيرازي در پاسخ به دو سوال مهم از معظم له
۱۰ تير ۱۳۹۶ - ۰۶:۲۸:۴۷ ب.ظ

خبرگزاري آريا - دفتر «آيت الله مکارم شيرازي» با صدور اطلاعيه‌اي به دو سوالي که در مورد دموکراسي و ابراز شعارهاي تفرقه افکن در جامعه از مرجع عاليقدر شده بود، پاسخ داد.

به گزارش سرويس فرهنگي خبرگزاري آريا، دفتر «آيت الله العظمي مکارم شيرازي» با صدور اطلاعيه‌اي به دو سوالي که از مرجع عاليقدر شده بود، پاسخ داد.

در اين اطلاعيه آمده است: مسلم است مطالب توهين آميز و تفرقه افکن از سوي هر کس باشد کار زشت و ناپسندي است و خداوند به آن راضي نيست. به يقين اقليت کوچکي هستند که به سراغ اين کارها مي روند، نيروهاي انقلاب در اينجا دو وظيفه دارند: اولاً اين کار را نکوهش کنند تا به حساب آنها گذارده نشود و ثانياً اين گونه افراد را نصيحت کنند.
متن سوال از مرجع عاليقدر و پاسخ معظم له به شرح ذيل است:
حضور محترم حضرت آيت الله العظمي مکارم شيرازي(دامت برکاته)
با سلام و تحيت؛
لطفاً به دو سؤال زير پاسخ دهيد:
1ـ مطالبي که حضرتعالي دربارۀ خلافت و امامت مولا اميرمؤمنان علي(ع) ابراز داشتيد و بعد نسبت به دموکراسي در عصر ما توضيح داديد به وسيلۀ بعضي از ناآگاهان داخلي و مخالفان خارج نشين تحريف شد، حتي دروغ هايي بر آن افزودند، توضيح شفاف تر در اين زمينه موجب نهايت امتنان است.

2ـ بعضي از ناآگاهان گاه و بي گاه شعارهاي نامناسب و تفرقه افکن در اجتماعات ديني مي دهند نظر حضرتعالي در اين مورد چيست؟

جواب:
بسمه تعالي
در مورد سؤال نخست بايد توجه داشت ما دو بحث جداگانه داريم، اول در مورد امام معصوم(ع) مانند حضرت اميرمؤمنان علي(ع) که امامت و حاکميت او از سوي خداوند به وسيلۀ پيغمبر اکرم(ص) تعيين شد و حديث متواتر غدير يکي از شواهد زندۀ آن است، ولي بديهي است که براي اجراي حاکميتش نياز به کمک مردم دارد و در اينجاست که بيعت مردم نقش مهمي در اجراي آن حاکميت خواهد داشت. تکرار مي کنم حاکميت از طرف خداست ولي اجراي آن بدون کمک مردم ممکن نيست.
دوم در مورد حاکمان فعلي است، شک نيست که در دنياي امروز ديکتاتوري محکوم به شکست است، هرچند دولت هاي معروفي بعضي ديکتاتورها را بخاطر دلارهاي فراوان نفتي آنها نه تنها به رسميت مي شناسند بلکه پرستش مي کنند.
به هر حال تنها راه براي حاکميت در دنياي کنوني همان دموکراسي و رجوع به آراي مردم است منتها گاهي نتيجۀ آن ايده آل خواهد بود مثل اين که اکثريت قاطع مردم در انتخابات شرکت کنند و اکثريت قاطع به شخص خاصي رأي دهند، اين نوع دموکراسي که حاکميت اکثريت مطلق است ايده آل است.
ولي بسيار شده که اين چنين نيست، مثلا نصف مردم در انتخابات شرکت مي کنند و نصف شرکت کنندگان به شخصي رأي مي دهند و در نتيجه آراي يک چهارم مردم بر کل جامعه حاکم است و اين دموکراسي ايده آل نيست هر چند در شرايط فعلي راهي براي حاکميت جز اين وجود ندارد.
در مورد سؤال دوم: مسلم است مطالب توهين آميز و تفرقه افکن از سوي هر کس باشد کار زشت و ناپسندي است و خداوند به آن راضي نيست. به يقين اقليت کوچکي هستند که به سراغ اين کارها مي روند، نيروهاي انقلاب در اينجا دو وظيفه دارند: اولاً اين کار را نکوهش کنند تا به حساب آنها گذارده نشود و ثانياً اين گونه افراد را نصيحت کنند و به آنها بگويند که اين کار نه خدمت به انقلاب است و نه خدمت به اتحاد و وحدت جامعۀ اسلامي که در اين زمان بيش از هر زماني به آن نيازمنديم.
اميدواريم خداوند همه را به راه راست هدايت فرمايد.

http://www.aryanews.com/News/120170701182847309/اطلاعيه-دفتر-آيت‌الله-مکارم-شيرازي-در-پاسخ-به-دو-سوال-مهم-از-معظم-له
بستن   چاپ
© - Arya News Agency