باشگاه خبرنگاران
آغاز عصر جديد روزنامه‌نگاري
4 آبان 1395 - 03:56:26 ب.ظ
بزرگنمایی:

 News Corp: اين روزنامه ديجيتالي آغازگر مدلي از روزنامه نگاري قرن بيست و يکم است
همه ما تصوراتي از روزنامه‌هاي آينده در ذهن داريم. روزنامه‌هايي که عکس‌ها و مطالبشان حتي روي کيوسک يا در دستان مخاطب مرتبا تغيير مي‌کند.
روزنامه‌هايي که مثل يک صفحه کاغذ خم و حتي مچاله مي‌شوند.
صفحاتي که مطابق با سليقه ما ترکيب‌بندي مي‌شوند، اخباري که مطابق با علايق ما در صفحه چيده مي‌شوند و اطلاعاتي که به طور هوشمندانه با اخبار محلي اطراف محل زندگي ما ترکيب مي‌شوند.
در طي سال‌هاي گذشته ما نمونه‌هايي (حداقل مجزا) از چنين نوآوري‌هايي را در زمينه روزنامه نگاري ديده‌ايم، اما تازه‌ترين پديده اين روزها که از آن به عنوان آغازي از «روزنامه نگاري قرن بيست‌ويکم» نام مي‌برند، روزنامه ديجيتالي است که News corp، صاحب چندين شبکه تلويزيوني مانند فاکس نيوز و روزنامه‌هايي چون Time است که با سروصداي فراوان صاحب مشهور جهان رسانه يعني «رابرت مرداک» به همگان معرفي کرده است.
مرداک اين روزنامه را آغاز عصر جديدي از روزنامه‌نگاري دانسته است.

روزنامه‌اي فقط براي آي پد
The Daily نام اين روزنامه است که ديروز هفتمين شماره از آن منتشر شد. اين روزنامه فقط براي انتشار روي Ipad (تبلت معروف شرکت اپل) طراحي شده و يک هفته پيش و پس از سروصداي فراوان رسانه‌اي معرفي شده است. ويژگي اين روزنامه اين است که آن را صرفا مي‌توان از طريق فروشگاه اپل (Apple store) دريافت کرد. اين روزنامه هر روز به طور خودکار با اتصال به اينترنت خود را به روز مي‌کند.
The Daily اما نخستين روزنامه ديجيتالي نيست. سال‌هاست روزنامه‌هاي مختلف نسخه‌هاي ديجيتالي خود را در قالب سايت اينترنتي و برنامه‌هاي نرم افزاري عرضه مي‌کنند، ويژگي The Daily اين است که تنها براي عرضه روي يک پلت فرم محبوب و روبه رشد مانند iOS طراحي شده و با توجه به وسعت امپراتوري رسانه‌اي مرداک روي آن تبليغات فراواني نيز صورت گرفته است.

مدل اقتصادي متفاوت
وضعيت روزنامه‌نگاري در جهان چندان روبه راه نيست. اين را از ميان اخبار مختلف مي‌توان دريافت. روزنامه‌ها و رسانه‌هاي فراواني طي سال‌هاي اخير به ورشکستگي رسيده‌اند. تيراژ روزنامه‌ها به پايين‌ترين حد خود رسيده و به نظر مي‌رسد تمايل عمومي براي خواندن روزنامه به روش‌هاي سنتي رو به کاهش است.
بسياري اين وضعيت را حاصل رشد اينترنت و دردسترس قرار گرفتن اخبار مي‌دانند. اخباري که قرار است فردا در روزنامه منتشر شود، هم‌اکنون روي اينترنت در دسترس است. حتي در کشورهايي که روزنامه‌ها چندين نوبت انتشار در روز دارند، سايت‌هاي اينترنتي و رسانه‌هاي جديد مبتني بر اينترنت و شبکه در دسترس ترند.
چنين وضعيتي بسياري از روزنامه‌ها را به فکر انتشار نسخه‌هاي ديجيتالي و کسب درآمد از آن طريق انداخته است. با اين حال به‌رغم قيمت پايين تر اشتراک ديجيتالي، مخاطبان استقبال چنداني نمي‌کنند. دليل آن هم واضح است: مخاطبان اينترنتي عادت به پرداخت پول براي خواندن اخبار و مقالات ندارند. از اين رو بسياري از روزنامه‌ها اساسا قيد فروش نسخه ديجيتالي را زده اند و آن را به صورت رايگان روي اينترنت منتشر مي‌کنند.
The Daily اما خود درون فضاي ديجيتال متولد مي‌شود. اين روزنامه از مدل کسب درآمد نرم افزارها بهره مي‌گيرد. مدل بسيار موفقي که حالا هم اپل را به موفق‌ترين شرکت تکنولوژي جهان تبديل کرده و هم تمامي شرکت‌هاي توليدکننده گوشي موبايل را ترغيب کرده که فروشگاه‌هاي نرم‌افزار راه‌اندازي کنند.

دامپينگ قيمت
يکي از مهم‌ترين ويژگي‌هايThe Daily قيمت بسيار پايين آن به نسبت رقباي قديمي‌تر خود است. قيمت هفته اي 4 دلار و سالي 40 دلار عملا پايين‌ترين مدل قيمتي روزنامه است. آنها با اسپانسري شرکت Verizon دو هفته اشتراک رايگان روي اين روزنامه گذاشته اند تا مشتري بيشتري جذب کنند.
هدف درآمد The Daily اما نه‌تنها پايين نيست، بلکه بسيار بلندپروازانه است. مرداک در مراسم افتتاحيه اين روزنامه در نيويورک تاکيد مي‌کند که هزينه توليد اين روزنامه به طور هفتگي 500 هزار دلار و سالانه 26 ميليون دلار است. جاناتان ميلر، مدير ديجيتال News Corp مي‌گويد: The Daily نياز به 325 هزار مشترک دارد که سالانه 40 دلار بپردازند تا بتواند هزينه‌هاي خود را پوشش دهد.
با توجه به اينکه طبق توافق اوليه، News Corp بايد حدود 30 درصد حق مالکيت فروشگاه اپل را به اين شرکت بپردازد و به اين ترتيب انتظار اين روزنامه جديد به 420 هزار مشترک افزايش پيدا مي‌کند.
The Daily در حالي حداقل‌هاي تيراژ مقايسه‌اي خود را روي 500 هزار نسخه قرار داده که تيراژ سنتي روزنامه‌ها به پايين‌ترين حد خود رسيده است.
روزنامه يو اس اي تودي به طور متوسط هم‌اكنون 8/1 ميليون نسخه روزانه فروش دارد واين ميزان براي روزنامه نيويورک تايمز 800 هزار نسخه در روز است.
هزينه توليد براي روزنامه The Daily بسيار پايين‌تر از هر دوي اين روزنامه‌ها است و همچنين قيمت آن. با اين حال فراموش نکنيم که The Daily در فضايي قرار گرفته که آمار دانلودها بسيار بالا است. Angry Bird بازي بسيار محبوب و يک دلاري فروشگاه اپل تاکنون بيش از 50 ميليون دانلود داشته است.
اين نشان مي‌دهد که انتظار براي فروش ميليوني اين روزنامه ارزان‌قيمت در اين فضا انتظار زيادي نيست.

صورتي در زير
هر نسخه The Daily چيزي در حدود 100 صفحه است. گفته مي‌شود حدود 100 نفر روزنامه‌نگار و کارمند روي آن کار مي‌کنند. صفحات آن نيز با طراحي گرافيک بسيار مناسب کاملا براي نمايش روي آي‌پد منطبق شده اند.
تمامي محتوا در چينش‌هاي عمودي و افقي (تغيير آي پد) به خوبي ديده شده و متن براي صفحه نمايش آي پد بسيار خوانا است. از تصاوير بسيار با کيفيت و فيلم در تمامي محتواها بهره گرفته شده و اتصال به شبکه‌هاي اجتماعي و ايجاد محتواهاي قابل به روز سازي جلوه قابل توجهي به محتوا داده است. استفاده از جلوه‌هاي خاص مثل عکس‌هاي پانوراماي 360 (از مثلا تظاهرات در مصر) نشان‌دهنده نقاط اوج اين نوع روزنامه‌نگاري است.
به رغم اين اما The Daily از همان صفحه نخست به هيچ عنوان شبيه يک روزنامه نيست.
محتواي آمريکايي پسند آن به قول گاردين Voice of America ديگري است که در قالب يک مجله سرگرمي ارائه شده است. مطالبي چون شايعات و حرف و حديث‌هاي سلبريتي‌ها يا اختصاص ده‌ها صفحه به فوتبال آمريکايي عمدتا مخاطب آمريکايي را هدف قرار داده است و اين در واقع شامل 15 ميليون آمريکايي است که تا پايان سال 2011 صاحب آي پد هستند.
عدم تمايل به پوشش اخبار مشخص است. The Daily در فضاي خبري که تقريبا با ابزارها و امکانات بسيار زياد Rss خوان‌ها و شبکه‌هاي اجتماعي پوشيده شده، فرصتي براي موفقيت ندارد، اما روش The Daily نشان دهنده اميدواري به خريد محتواي اختصاصي توليد شده توسط مخاطبان اينترنتي است. اين روزنامه همچنين اجازه انتشار تنها بخشي از محتوايش را در شبکه‌هاي اجتماعي يا از طريق ايميل مي‌دهد.
اما به راستي در حالي که ابزارهاي بسيار محبوب تحت آي پد مانند Flipboard يا Pulse تقريبا همه وب را به رايگان در اختيار کاربران قرار مي‌دهند آيا کاربران تمايلي به محتواي پولي خواهند داشت؟
جان سي آبل از سايت وايرد با شک به اين موضوع نگاه مي‌کند و مي‌گويد که زمان مشخص مي‌کند که آيا اين مدل خوبي براي يک روزنامه يا مجله خواهد بود يا خير.اماشين ريچموند در ديلي تلگراف The Daily را مدرن نمي‌داند و مي‌گويد که مرداک مي‌خواهد مطالب قديمي‌اش را با گذاشتن چند ويدئو داخل آن به ما قالب کند.
جان گابر منتقد و ستون نويس فاينشنال تايمز اما مي‌گويد: مشکل اصلي The Daily حذف اخبار است و نه گذاشتن مولتي مديا.

برخي ويژگي‌هاي The Daily:
- 100 خبرنگار و کارمند در اين روزنامه کار مي‌کنند.
- هر روز در 100 صفحه منتشر مي‌شود.
- استفاده همزمان از عکس، فيلم، شبکه‌هاي اجتماعي در مطالب.
- فقط روي آي پد قابل دريافت است.
- اشتراک سالانه 40 دلار.
- استفاده از عکس‌هاي پانوراماي 360 درجه.

© - Arya News Agency