آريا بررسي کرد؛ تحليل کارشناسان بين الملل از تحولات اوکراين
آيا سناريوي جنگ روسيه با اوکراين در حال وقوع است؟
۱۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۸:۰۶ ب.ظ

خبرگزاري آريا-سناريو کريمه مقدمه طرح پوتين براي حمله روسيه و ورود نيروهاي روسي به اوکراين است.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا،مشاور سابق امنيت ملي آمريکا گفت: سناريو کريمه مقدمه طرح پوتين براي حمله روسيه و ورود نيروهاي روسي به اوکراين است.
زبيگنيو برژنسکي در گفتگو با برنامه جي پي اس شبکه تلويزيوني سي ان ان درباره اين که آمريکا چه کار مي تواند براي جلوگيري از افزايش تنش انجام دهد گفت:مسئله ورود روسيه به اوکراين جدي است زيرا پوتين ادعا مي کند حق دخالت نظامي و با زور در اوکراين را دارد.سناريو کريمه شايد مقدمه طرح وي باشد.برخي از مناطق شرق اوکراين که اوکرايني هاي روسي زبان در آنها ساکن هستند به روسيه مايل هستند.آشوب ممکن است به وجود آيد و مسکو ممکن است به اين آشوب دامن زندو سپس نيروهاي روسي وارد اوکراين شوند.به همين جهت ما اکنون بايد بازدارنده باشيم و از وقوع آن پيشگيري کنيم.ما بايد به صورت علني موضع گيري کنيم و به روسيه در تلاش بين المللي براي برقراري کمک به برقراري ثبات اقتصادي در اوکراين مشارکت دهيم اما بايد به صورت محرمانه به روسيه درباره پيامدهاي منفي حمله به اوکراين هشدار دهيم.
اين پيامدها بايد بسيار جدي باشد زيرا در غير اينصورت سالها بعد درباره اقدام نکردن متاسف خواهيم بودهمانطور که در مونيخ در 1938 و1939 اقدام نکرديم.
وي گفت:ما بايد به دولت جديد اوکراين که بيانگر اراده مردم است،رسميت بخشيم.من فکر مي کنم تعدادي از اين کشورها اين کار را انجام دادند و دولت جديد را به رسميت شناختند.آمريکا بايد در بين اين کشور ها باشد.اين دولت اکنون دولت مشروع اوکراين است و بايد به رسميت شناخته شود.دخالت روسيه در اوکراين اقدام خصمانه خواهد بود.ما بايد برخي از طرح هاي ناتو درباره استقرار نيروها در مرکز اروپا را به اجرا درآوريم
و مطمئن باشيم درصورت گسترش جنگ در موضع پاسخ هستيم و بايد آماده باشيم و به روسيه نشان دهيم که ما کاملا غيرفعال نيستيم اما حل مسالمت آميز از جمله با حضور روسيه را ترجيح مي دهيم و اين گزينه را مفتوح نگه داريم.علاوه براين ناتو خود مي تواند روس ها را براي شرکت در برخي از گفتگوهاي کميته ناتو دعوت کند تا مطمئن شود اوضاع از کنترل خارج نمي شود.
وي گفت:ايجاد مشکل برسر راه طرح هاي روسيه ،پيشنهاد يک گزينه به آنها و در نهايت آگاه کردن آنها را از پيامد گسترده و بسيار منفي در صورت بروز خصومت راههاي موجود هستند.
مشاور سابق امنيت ملي آمريکا درباره نقش چين در اين زمينه گفت:به نفع چين است که اين اقدام روسيه را تجاوز به حاکميت ملي يک کشور بداند اما ما بايد اقدام دقيق داشته باشيم و به صورت شفاف بگوييم دولت مشروع در اوکراين است و هر نوع اقدام براي جدا کردن بخشي از اوکراين از اين کشور با استفاده از نيروي روسي حمله به صلح خواهد بود و ما مسئوليت کامل براي حفظ امنيت و صلح داريم.

  سرنگون کردن حکومت جديد اوکراين  
 خبرنگار شبکه فرانس دو در مسکو گفت آمريکا عقيده دارد منطقه کريمه اوکراين در عمل تحت کنترل عملياتي روسيه قرار گرفته است.
به گزارش شبکه پنج تلويزيون فرانسه(TV5monde)، آلبان ميکوزي خبرنگار فرانس دو افزود کريمه شبه جزيره اي با دو ميليون نفر جمعيت است که اکثر آنها روس زبان و روسي هستند. مهمترين پايگاه نظامي روسي در درياي سياه از دوران شوروي سابق در کريمه واقع است. هدف روسيه در کوتاه مدت قطعا کريمه نيست بلکه هدف مسکو سرنگون کردن حاکميت کنوني در کي يف است.
ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه مي خواهد دولتي در اوکراين روي کار باشد که حافظ منافع روسيه باشد اما در حال حاضر چنين دولتي در کي يف روي کار نيست به همين علت پوتين همه تلاش خود را به کار مي گيرد تا اين دولت سقوط کند و براي اين کار دو طرح بزرگ را دنبال خواهد کرد.
اوکراين اهميتي حياتي براي روسيه دارد. اوکراين از مهره هاي کليدي اتحاد اوراسيا (اتحاد گمرکي کشورهاي همسايه روسيه ) به شمار مي رود.
ابتدا روسيه مي خواهد اعتراضهايي را در مناطق شرقي و روس زبان کي يف برانگيزد تا ساکنان اين مناطق تحريک شوند و به اعتراض گسترده بپردازند. آنان به طور خود جوش خواستار حضور نيروهاي روسي در اين مناطق خواهند شد . همچنين روسيه از ترديدهاي جامعه بين المللي نهايت بهره را خواهد برد تا دولت کي يف را متزلزل تر از قبل سازد تا اين دولت ساقط شود. اهداف کوتاه مدت پوتين در اوکراين در اين دو هدف خلاصه مي شود.
شبکه فرانس دو يادآوري کرد ناتو و اتحاديه اروپا در تلاشند به اين تحولات واکنش نشان دهند. در حال حاضر نشست بحران در بروکسل برگزار شده است.
فرانسوا بودونه خبرنگار اين شبکه در بروکسل درباره قدرت عمل غرب براي جلوگيري از جنگ گفت در حال حاضر اروپاييها هيچ اهرم فشار ديپلماتيکي در برابر روسيه ندارند. تنها کاري که اروپايي ها مي توانند بکنند اين است که با آمريکا متحد شوند و مسکو را در صحنه بين المللي منزوي سازند. طي ساعات اخير، هفت کشور صنعتي جهان يعني کشورهاي عضو گروه هفت، تدارک نشست گروه هشت را در سوچي براي ماه ژوئن آينده لغو کردند.
اروپايي ها مي توانند دو واکنش نشان دهند که عبارتند از محکوم کردن اقدامات روسيه و ميانجيگري براي يافتن راه حلي سياسي. براي مثال ايجاد گروه تماس به پيشنهاد آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان يکي از اين اقدامات است. ولاديمير پوتين به نظر مي رسد اين پيشنهاد را پذيرفته باشد. در هر صورت پايتختهاي اروپايي به ويژه برلين و ورشو نقشي مهمتر ايفا خواهند کرد.
در اروپا کشورها رفتارهاي متفاوتي در قبال روسيه دارند زيرا در يک سو کشورهاي بلوک شرقي سابق نظير لهستان و کشورهاي منطقه بالتيک که شناخت خوبي از روسيه دارند، قرار گرفته اند در سمت ديگر کشورهايي چون فرانسه، اسپانيا و ايتاليا قرار دارند. گروه اول موضعي سرسخت در قبال مسکو دارند به خصوص آنکه در حيطه جغرافيايي نزديک به روسيه نيز قرار دارند. لهستان طي روزهاي اخير اعلام کرده است از ورود نيروهاي روسي به اوکراين احساس تهديد مي کند و خواستار نشست اضطراري ناتو شده است.
اروپاييها امروز در بروکسل مي کوشند بارديگر اختلافهاي خود را پنهان سازند تا روسيه را محکوم کنند.
  
احتمال تکرار سناريوي جنگ روسيه - گرجستان
تصميم به مداخله نظامي روسيه در اوکراين اوج واکنش اين کشور در برابر بحران اوکراين محسوب مي شود.
به نوشته روزنامه لوفيگارو چاپ پاريس، استفاده از نظاميان روسيه در اوکراين روز شنبه به اتفاق آرا توسط شوراي فدراسيون روسيه به تصويب رسيد. اين همان سناريويي است که در طول جنگ روسيه- گرجستان نيز در تابستان سال دوهزار و هشت ديده شد.
پس از چندين روز اختلال و آشفتگي، کرملين در نهايت از ميان « واکنش ساده» و « آماده سازي براي مداخله نظامي» راه حل دوم را برگزيد.
شوراي فدراسيون روسيه روز شنبه به اعزام نظاميان روسيه به اوکراين با توجه به درخواست ولاديمير پوتين رييس جمهور روسيه راي داد. دوماي روسيه نيز عملکرد مشابهي داشت. در واقع به نظر مي رسد دوما و فدراسيون روسيه هر دو خود را براي چنين احتمالي آماده کرده بودند.
به گفته ديميتري پسکوف سخنگوي پوتين در حال حاضر وي هنوز در مورد اعزام نيرو به اوکراين تصميم گيري نکرده است.
پسکوف گفت تصويب اعزام نيرو ديدگاه شوراي فدراسيون بود. اين رييس جمهور است که بايد تصميم بگيرد. در حال حاضر تصميمي در اين باره اتخاذ نشده است.
طي يک هفته گذشته در پي به قدرت رسيدن مخالفان در اوکراين رويدادها شتاب بيشتري يافته است. از زمان آغاز بحران، به نظر مي رسد روسيه دست کم در شبه جزيره کريمه در حال آتش افروزي است. همچنين باور اين مسئله که تظاهرات روز شنبه در دونتسک در شرق اوکراين حرکتي خودجوش بود بسيار مشکل است. اما واکنش روسيه براي استفاده از نيروي نظامي در کريمه به اوج رسيد.
وزارت امور خارجه روسيه که همواره در واکنش نشان دادن از کرملين پيش مي گرفت از ابتداي بحران سکوت کرده است.
با اين حال تصويب قانون محدود شدن استفاده از زبان روسي در مناطق زندگي روس تبارها جرقه اول را زد. اکثر ساکنان شبه جزيره کريمه را روس تبارها تشکيل مي دهند که گذرنامه روس دارند و دولت روسيه براي مداخله نظامي در اين منطقه از استدلال دفاع از حقوق شهروندان خود استفاده مي کند.
اين سناريو مشابه همان حوادثي است که در طول جنگ روسيه -گرجستان در تابستان سال دوهزار و هشت رخ داد. در آن زمان چالش اصلي تلاش گرجستان براي به دست گرفتن کنترل اوستياي جنوبي بود. اين منطقه نيز به نوبه خود خواهان نزديک شدن به روسيه بود و اين احتمالا همان نظري است که مردم کريمه در صورت برگزاري همه پرسي خواهند داشت.
برخي تحليلگران غربي معتقدند جنگ به ولاديمير پوتين اجازه مي دهد ذهن مردم روسيه را از مشکلات اقتصادي که پيش روي اين کشور است منحرف کند.
 
تهديدهاي بي ثمر آمريکا عليه روسيه    
خبرنگار شبکه تلويزيوني فرانس24 گفت آمريکا بيش از پيش از اقدامات روسيه در منطقه کريمه اوکراين خشمگين است.
فيليپ گاسو خبرنگار اين شبکه افزود جان کري وزير امور خارجه آمريکا لحن خود را بالا برد و مسکو را به اخراج از گروه هشت تهديد کرد. ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه اعتبار ويژه اي براي وجهه خود و کشور روسيه در جهان قائل است و مي خواهد خود را دموکرات جلوه دهد به همين علت تعليق عضويت روسيه در گروه هشت ممکن است ضربه اي سنگين به پوتين تلقي شود. اعضاي گروه هشت نيز همانند جان کري به محکوم کردن اقدامات روسيه روي آوردند. مهمترين رهبران کشورهاي غربي به جمع کشورهايي پيوسته اند که مداخله روسيه را در کريمه محکوم مي کنند اما امروز پرسشهاي زيادي در واشنگتن مطرح است. بسياري مي پرسند آيا اين محکوميتها و اين تهديدها ثمر بخش خواهد بود؟ با توجه به تحولات تاريخ معاصر از زمان جنگ چچن به بعد، نظير مداخله روسيه در اوستياي جنوبي گرجستان، احتمال نمي رود روسيه از موضع خود کوتاه بيايد. همچنين انتقادهاي زيادي از کمک روسيه به سوريه شده است اما روسيه بي اعتنا به اين انتقادها همچنان به کمکهايش به دمشق ادامه مي دهد. آمريکايي ها همچنين از پناهندگي سياسي ادوارد اسنودن افشاگر اطلاعات آژانس امنيت ملي آمريکا به روسيه انتقاد کرده اند. به همين علت کارشناسان مي گويند، شايد محکوميتهاي جهاني به اتفاق صورت گيرد اما اين مسئله نتيجه اي در پي نخواهد داشت.
اين خبرنگار درباره ميانجيگري آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفت باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا مدت زماني طولاني با مرکل درباره گفتگويش با ولاديمير پوتين صحبت کرد اما واکنش رسمي در آمريکا به اين ميانجيگري نشان داده نشده است.
 
ناتو و آمريکا نمي توانند هيچ اقدامي در قبال روسيه بکنند   
مدير مرکز مطالعات سياسي و اجتماعي عربي در ژنو گفت روسيه تنها نيست و ناتو و آمريکا نمي توانند اقدامي عليه مسکو انجام دهند.
رياض صيداوي در گفتگو با شبکه تلويزيوني الميادين از ژنو افزود من بارها اعلام کردم که کليد تغيير جامعه بين المللي در دمشق رقم خورد. روسيه در حال حفظ دامنه مناطق راهبري خود است. اين کشور تنها نيست بلکه کشورهاي عضو گروه بريکس از جمله هند ، چين ، برزيل و حتي برخي از کشورهاي عربي از مسکو حمايت مي کنند. روسيه به تازگي قرارداد هاي نظامي را با دو کشور عربي مصر و الجزاير امضا کرده است. بنابراين همه اين موارد در چارچوب بروز تغييراتي در عرصه جهاني رخ مي دهد. روسيه در حال پيشرفت و توسعه جايگاه خود است ولي جايگاه آمريکا روز به روز متزلزل تر و ضعيف تر مي شود. آمريکا سوريه را تهديد کرد ولي عملا هيچ کاري انجام نداد. دخالت خارجي آمريکا در آخرين ايستگاه خود يعني ليبي باقي ماند و ديگر ادامه نيافت. روس ها به خوبي اين موضوع را درک کردند و سياست معروف « بهترين دفاع ، حمله است » را در پيش گرفتند. آنان در مقابله با آمريکا در عرصه هاي مختلف عربي و غير عربي با قدرت و سطوت اقدام کردند. درباره اوکراين نيز بايد بگويم اين کشور حيات خلوت و پشتي روسيه است و روس ها با چنگ و دندان از منافع خود در اين خصوص دفاع مي کنند. قطعا ناتو نيز به طور کامل از اجراي درخواست اوکراين در قبال روسيه عاجز و ناتوان است. ناتو در سوريه که هزاران کيلومتر از روسيه دور است نتوانست کاري بکند چطور مي تواند در اوکراين که همسايه و هم مرز روسيه است اقدامي انجام دهد.؟ روسيه يک کشور غني از منابع طبيعي و انرژي است. روسيه با اينکه در بين کشورهاي اروپايي نيمه ورشکسته قرار دارد، اما ديگر کشورهاي اين قاره و حتي آمريکا به روسيه نياز شديدي دارند. پوتين نيز اين حقيقت را درک کرده است.
  
حل و فصل بحران اوکراين از طريق گفتگو
کارشناس سياسي روس گفت: بحران اوکراين از طريق گفتگو ميان دولت موقت و روس تبارهاي اين کشور قابل حل و فصل است.
ليونيد سوکيانين در گفتگو با شبکه تلويزيوني بي بي سي عربي از مسکو درباره دلايل حضور نيروهاي روس در شبه جزيره کريمه در اوکراين گفت: روسيه به صورت يکجانبه در اين زمينه تصميم نگرفت. دولت محلي در اين شبه جزيره از مقامات روسيه خواست تا نيروهاي خود را به اين منطقه اعزام کنند تا از شهروندان ، امنيت و ثبات اين شبه جزيره در اوکراين حمايت شود. همچنين يک پايگاه نظامي دريايي روسيه در اين منطقه قرار دارد و نيمي از ساکنان اين شبه جزيره روس تبار هستند. در حال حاضر نقض حقوق بشر، فعاليت هاي تروريستي و شکنجه مخالفان توسط دولت موقت اوکراين در جريان است و تصاوير مختلف ويدئويي اين تحولات موجود است.
متاسفانه کشورهاي غربي موضع دوگانه اي در تعامل با تحولات اوکراين دارند و تنها مواضع دولت موقت اين کشور را مي پذيرند.
وي در پاسخ به اين پرسش که آيا روسيه مي داند مداخله نظامي اين کشور در اوکراين مي تواند زمينه ساز رويارويي گسترده مسکو و غرب شود، افزود: من اميدوارم تشديد تنش در اوکراين و مشخصا در شبه جزيره کريمه به رويارويي گسترده ميان روسيه و آمريکا منجر نشود.
دو کشور در حال حاضر تنها به اتهام زني عليه يکديگر بسنده کرده اند. بايد به ريشه هاي بحران اوکراين توجه داشت و به دنبال تلاش هاي مشترک براي حل اين بحران بود.
دليل اين بحران اجرا نشدن قرارداد امضا شده ميان رئيس جمهور برکنار شده و گروه هاي مخالف بود. وزراي خارجه فرانسه،آلمان و لهستان از اتحاديه اروپا ضامن اين قرارداد بودند.
گروه هاي مخالف اين قرارداد را ناديده گرفتند و بايد اتحاديه اروپا موضع خود را درباره اين قرارداد اعلام کند.
سوکيانين در پاسخ به اين پرسش که چرا روسيه از يانوکوويچ نخواست در اوکراين بماند تا اين قرارداد را اجرا کند، افزود: گروه هاي مخالف وي را به ترک اوکراين مجبور کردند. يانوکوويچ تحت فشار و تهديدات شديد از اين کشور خارج شد. در حال حاضر در بحران اوکراين دو مسئله مطرح است. نخست اين که بايد از ثبات سياسي و توافق ميان گروه هاي مختلف اوکراين حمايت شود و دوم اين که اقدامات فوري براي حمايت از شهروندان اين کشور اتخاذ شود. تهديدات و فشارهاي زيادي عليه بخشي از اوکرايني ها مطرح بوده و به اين دليل دولت محلي اوکراين از دولت روسيه درخواست کمک کرد.
وي در پاسخ به اين پرسش که آيا تشديد بحران اوکراين به نفوذ روسيه مطرح است و پوتين با اين سياست مي خواهد به جهان بگويد حاضر به حضور کشورهاي ديگر در حوزه نفوذ روسيه نيست،بيان داشت: فکر نمي کنم تحولات اوکراين ارتباطي با شخصيت هاي رئيس جمهور روسيه داشته باشد. دلايل اصلي در اوکراين و مشخصا تنش هاي سياسي اين کشور و پيرامون آن است. بحران در اوکراين از طريق گفتگو ميان دولت موقت اوکراين،روسيه،روس تبارهاي شرق و شبه جزيره کريمه و با مشارکت اتحاديه اروپا قابل حل و فصل است. دولت موقت اوکراين بايد تضمين دهد از امنيت همه شهروندان اين کشور حمايت مي کند.
 
مسکو از جانب ناتو احساس نگراني نمي‌کند   
خبرنگار شبکه تلويزيوني فرانس بيست و چهار در بلژيک گزارش داد مسکو در خصوص بحران اوکراين از جانب ناتو احساس نگراني نمي کند.
فدريک سيمون درباره نشست فوق العاده ناتو در بروکسل گزارش داد ناتو اعلام کرده است که بايد تماميت ارضي اوکراين حفظ شود. در عمل، اعضاي ناتو ترديد زيادي درخصوص هرگونه مداخله نظامي دارند. نخست به اين علت که اوکراين عضو ناتو نيست و نمي توان فصل پنج را مطرح کرد. فصلي که در آن به واکنش نظامي خودکار در صورت تهديد تماميت ارضي يک کشور (عضو ناتو) اشاره شده است. دوم اينکه روسيه مي تواند ادعا کند مداخله نظامي اش به علت درخواست مقامات کريمه داراي مشروعيت است. در کريمه جمعيت روس زبان در اکثريت هستند. بنابر اين مسکو نگراني زيادي از جانب ناتو ندارد. شايد تنها مداخله يکجانبه آمريکا قابل تصور باشد. آمريکايي که قبلا نشان داده است احتمال دارد در صورت لزوم خواهان کمک نظامي شود.
خبرنگار فرانس بيست و چهار همچنين گفت گزينه مالي و اقتصادي (عليه روسيه) بيش از ديگر گزينه ها مطرح است. جان کري، وزير امور خارجه آمريکا اعلام کرده جامعه بين الملل آماده تحميل مجازات هايي بر روسيه است. احتمال دارد اين مجازات هاي شامل مجازات هاي هدفمند عليه رهبران روسيه مثلا توقيف دارايي هاي آنان شود. جان کري همچنين از احتمال مجازات هاي اقتصادي و تجاري عليه مسکو سخن به ميان آورده است. مثلا توقف سرمايه گذاري در اين کشور که پيامدهاي فاجعه باري براي اقتصاد روسيه خواهد داشت. مسلما هنوز فاصله زيادي با تحقق اين سناريو داريم. سناريويي که براي خود اروپايي ها نيز دارد.
 
گزينه هاي اندک آمريکا و اروپا براي رويارويي با روسيه
اسوشيتدپرس در گزارشي به قلم جولي پيس از واشنگتن نوشت:باراک اوباما‌، رئيس جمهور امريکا،‌ و ديگر رهبران اروپايي هشدارهاي تندي در خصوص هزينه ها و پيامدهاي دخالت روسيه در اوکراين به مسکو داده اند. با اين حال، چنين به نظر مي رسد که غربي ها از گزينه هاي محدودي در قبال مداخله نظامي روسيه در اوکراين بهره مند هستند.
ولاديمير پوتين،‌ رئيس جمهور روسيه، تا کنون به تهديداتي که امريکا در اين خصوص صادر کرده است توجهي نکرده است. از جمله تهديدهايي که امريکا عليه روسيه مطرح کرده است مي توان به تهديد باراک اوباما به خودداري از حضور در يک نشست بين المللي در سوچي در فصل تابستان آينده اشاره کرد. همچنين امريکا تهديد کرده است مذاکرات و گفتگوهاي تجاري با روسيه را متوقف خواهد کرد.
از آن جا که اوکراين به عضويت کامل سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو)‌ در نيامده است، امريکا و دولت هاي اروپايي مسئوليت و وظيفه اي براي دفاع از اين کشور در برابر تهديدات خارجي احساس نمي کنند. از سوي ديگر، انجام يک اقدام همه جانبه بين المللي عليه روسيه نيز امکان پذير نيست،‌ زيرا روسيه از قدرت هاي داري حق وتو در شوراي امنيت سازمان ملل متحد است.
کر گيلز،‌ از تحليل گران روسي مسائل نظامي در موسسه چاتم هاوس در لندن، مي گويد:‌ «امريکا‌ و ساير کشورها و نيز سازمان ناتو واکنش هاي تندي نسبت به تلاش روسيه براي دخالت در اوکراين نشان داده اند.»‌ وي مي افزايد:‌ «با اين حال،‌ تهديدات مقامات امريکايي و مسئولان ديگر کشورهاي اروپايي تهديداتي تو خالي بوده اند. واقعيت اين است که آنها نمي توانند کار زيادي براي اعمال نفوذ در وضعيت به وجود آمده در اوکراين انجام دهند.»
به نظر مي رسد ولاديمير پوتين اين وضعيت را درک کرده است و به همين دليل بوده است که وي در روز شنبه از پارلمان روسيه خواست مجوز اعزام نيرو‌ نه تنها به کريمه بلکه به سراسر اوکراين را به وي بدهد. پوتين درخواست خود از پارلمان روسيه را يک روز بعد از آن مطرح کرد باراک اوباما هشدار داده بود هر گونه نقض حاکميت و تماميت ارضي اوکراين مي تواند بي ثباتي هاي گسترده اي را به دنبال داشته باشد.
تحولاتي که در ارتباط با مسئله اوکراين در روز شنبه رخ داد در ادامه بحران سياسي سه ماهه اخير اين کشور است.
اقدامات و موضع گيري هاي اخير پوتين به طور قطع به تشديد تنش در روابط مشکل و سرد وي با اوباما منتهي خواهد شد. باراک اوباما در مورد موضوعات متعددي با ولاديمير پوتين اختلاف نظر دارد و تلاش مي کند مواضع وي را در خصوص اين موضوعات تغيير دهد.
از سوي ديگر، امريکا از اهرم هاي کافي براي اعمال فشار بر روسيه در قضيه اوکراين برخوردار نيست،‌ زيرا کاخ سفيد از يک سو نيازمند همکاري روس ها براي حل و فصل بحران سوريه است. از سوي ديگر، امريکا براي پيشبرد مذاکرات هسته اي با ايران نيز به همکاري با روس ها نيازمند است. نکته ديگري که نبايد از نظر دور داشت نياز امريکا به انتقال نيروها و تجهيزات خود به افغانستان از طريق خاک روسيه است.
اندرو کوچينز،‌ مدير برنامه روسيه در مرکز مطالعات راهبردي و بين المللي واشنگتن، مي گويد: «ما براي تنبيه کردن روسيه گزينه هاي مشکلي فرا روي خود داريم.»‌
باراک اوباما پيشتر نيز از اهرم برنامه سفر آتي خود به روسيه به عنوان ابزاري براي اعمال فشار بر روسيه استفاده کرده است،‌ به اميد آن که پوتين با سردرگمي ديپلماتيک مواجه شده و تسليم شود. در تابستان سال گذشته ميلادي، کاخ سفيد تهديد کرد در صورتي که روسيه اقدامي در زمينه استرداد ادوارد اسنودن، عضو سابق دستگاه هاي امنيتي امريکا،‌ انجام ندهد، برنامه نشست رهبران دو کشور امريکا و روسيه لغو خواهد شد.
هنگامي که روسيه از استرداد اسنودن خودداري ورزيد، اوباما برنامه ديدار دو جانبه خود با پوتين را لغو کرد، ولي در يک نشست بين المللي که در سنت پترزبورگ برگزار مي شد شرکت کرد.
مقامات امريکايي مي گويند در حال حاضر سرگرم رايزني و مشورت با ديگر رهبران کشورهاي عضو گروه هشت هستند تا در صورت امکان در نشست آتي سران گروه هشت در روسيه حاضر نشوند.
نشست سران گروه هشت قرار است در ماه ژوئن آينده در شهر سوچي روسيه برگزار شود.
به نظر مي رسد امريکا به طور جدي به داخل کردن ارتش اين کشور در تحولات اوکراين نينديشيده است. اوباما در سخنراني روز جمعه گذشته خود، که کلمات و عبارت آن با دقت انتخاب شده بودند، گفت بي ثبات سازي اوکراين تهديد امنيت ملي براي امريکا محسوب مي شود. وي در عين حال تصريح کرد بي ثباتي اوکراين به سود اوکراين، روسيه، يا اروپا نيست.
مقامات اروپايي نگراني هاي خود را از بابت دخالت روسيه در اوکراين ابراز کرده اند. با اين حال،‌ آنها گزينه هاي اندکي براي متوقف کردن پوتين يا تنيه نمودن وي ارائه کرده اند. اتحاديه اروپا در حال حاضر به مشکلات داخلي خود سرگرم است. به همين دليل،‌ اين اتحاديه تمايل و گرايشي براي درگير شدن در مشکلات اوکراين ندارد. از سوي ديگر، اتحاديه اروپا مي داند هر گونه رويارويي با روسيه در قضيه اوکراين مي تواند پيامدهاي اقتصادي جدي براي کشورهاي عضو اين اتحاديه به دنبال داشته باشد، زيرا روسيه يکي از بزرگترين شرکاي تجاري اتحاديه اروپا محسوب مي شود.
دونالد توسک، نخست وزير لهستان که کشورش مرزهاي مشترک جغرافيايي با اوکراين دارد،‌ مي گويد: «جهان در آستانه مواجه شدن با مناقشه اي است که پيامدهاي آن هنوز شناخته شده نيست.»
نخست وزير لهستان از اتحاديه اروپا خواست «علامتي بسيار روشن»‌ ارسال کند مبني بر اين که اروپا نمي تواند هيچ گونه اقدام تجاوزگرانه اي را تحمل کند. با اين حال، وي چارچوب کلي اقداماتي را که مي توان در اين زمينه انجام داد مشخص نکرد.
احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه،‌ نيز خواستار ديپلماسي بين المللي براي کاهش تنش ها شد.
شوراي امنيت سازمان ملل متحد در نظر داشت در نشست هاي خود درباره اوکراين قطعنامه صادر کند که در آن حتي دخالت نظامي روسيه در اوکراين محکوم شود،‌ اما از آن جا که روسيه داراي حق وتو در اين شوراست،‌ چنين قطعنامه صادر نشد.

https://www.aryanews.com/News/20140303125806121/آيا-سناريوي-جنگ-روسيه-با-اوکراين-در-حال-وقوع-است؟
بستن   چاپ
© - Arya News Agency