آريا گزارش مي دهد؛
اعزام زيردريايي روسي مسلح به سلاح هسته اي به مقصد سوريه/پوتين، تهديد خود را عملي مي کند؟
۱۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۶:۰۴:۲۲ ب.ظ

خبرگزاري آريا-دبکا فايل از اعزام يک زيردريايي روسي با دويست کلاهک هسته اي به مقصد آبهاي سوريه خبر داد.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، پايگاه اينترنتي دبکا (www.debka.com)  با استناد به اخبار بدست آمده از منابع اطلاعاتي و نظامي خود، ضمن اشاره به اعزام زيردريايي ديميتري دونسکوي (TK-208) با بيست موشک بالستيک قاره پيما و دويست کلاهک هسته اي به مقصد سوريه، آنرا بزرگترين زيردريايي موجود در جهان و در کدگذاري هاي ناتو داراي عنوان گردباد ناميد.
بنا بر اين گزارش، هر يک از بيست موشک بالستيک قاره پيماي موجود در اين زيردريايي بردي برابر با ده هزار کيلومتر دارد و شش تا ده کلاهک هسته اي را حمل مي نمايد.
اين زيردريايي روسي روز جمعه چهارم سپتامبر سال جاري ميلادي با اسکورت دو ناو ضد زيردريايي سفر خود را آغاز نموده و قرار است ظرف مدت ده روز به مقصد خود در سوريه برسد.
جان کري، وزير امور خارجه آمريکا روز شنبه، در گفتگويي تلفني با سرگئي لاوروف، همتاي روس خود به اعلام نگراني از گزارشهاي مربوط به «پيشرفتهاي نظامي در حال افزايش» روسيه در سوريه پرداخت.
وزارت خارجه آمريکا در اين باره گزارش داد: «جان کري در صحبتهاي خود صراحتاً اعلام کرد که اگر اين گزارشها صحيح باشد، چنين اقداماتي تنها باعث افزايش درگيري و ناآرامي، از دست رفتن جان شمار بيشتري از انسانهاي بيگناه، افزايش سيل آوارگان و خطر مقابله با عمليات ائتلاف ضد داعش در سوريه خواهد شد ».
جان کري در اظهارات خود به مداخله هاي بالقوه ي روسيه در حملات هوايي ائتلاف ضد نيروهاي داعش به رهبري آمريکا در سوريه اشاره داشت.
طبق اين گزارش، دبکا فايل در شماره بعدي هفته نامه خود در روز جمعه، يازدهم سپتامبر، نخستين بار به افشاي اخبار مربوط برنامه پوتين براي اعزام نيروهاي نظامي کشورش به سوريه، برنامه ريزي هاي عملياتي اين نيروها، هماهنگي هاي نظامي روسيه با ايران و فراتر از همه، به اينکه مداخله هاي جديد روسيه در سوريه چه تأثيري بر سياستهاي آمريکا در خاورميانه و فلسطين اشغالي خواهد گذاشت، مي پردازد.

مشاوران نظامي روسيه در سوريه حضور دارند     
بنابر اعلام مقامات آمريکايي، دست کم سه هواپيماي ترابري نظامي روسيه در چند روز گذشته در سوريه فرود آمده اند.
در حالي که واشنگتن از مداخله احتمالي نظامي روسيه در سوريه نگران است، مسکو حضور مشاوران نظامي خود را در اين کشور تأييد کرد.
اين منابع اعلام کردند دو فروند از اين هواپيماها، هواپيماي باري هستند و هواپيماي سوم هواپيماي مسافربري است.
به گفته يکي از اين منابع، اين هواپيماها در فرودگاه لاذقيه در شمال غربي سوريه فرود آمدند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از واشنگتن، اين منبع اعلام کرد روس ها همچنين در اين مکان ساختمان هاي موقتي را مستقر کرده اند. در اين ساختمان ها قرار است « صدها نفر و همچنين تجهيزات فرودگاهي مستقر شود. »
اين منبع اعلام کرد « بر اين اساس، استقرار يک پايگاه هوايي پيشرفته پيش بيني مي شود. »
اين منبع خاطر نشان کرد درباره وجود احتمالي سلاح هاي روسيه در اين محل « اخباري در اختيار ندارد. »
وزارت امور خارجه روسيه روز چهارشنبه اعلام کرد کارشناسان نظامي روس در سوريه حضور دارند.
يک سخنگوي اين وزارتخانه اعلام کرد اين کارشناسان در محل حضور دارند تا توصيه هايي را درباره استفاده از سلاح هايي که مسکو به سوريه تحويل داده است ارائه دهند.
اين سخنگو گفت در صورت لزوم مسکو مي تواند تدابير ديگري را براي مبارزه با تروريسم به کار گيرد.

مجوز هواپيماهاي روسي براي عبور از آسمان ايران و يونان
خبرگزاري هاي رسمي روسيه از دريافت مجوز پرواز هواپيماهاي حامل کمک هاي انساندوستانه اين کشور به سوريه خبر دادند.
به گزارش خبرگزاري رويترز از مسکو، خبرگزاري اينترفکس به نقل از يک مقام سفارت روسيه در تهران اعلام کرد ايران با همه درخواست هاي مسکو براي عبور هواپيماهاي روسي از آسمان اين کشور و عزيمت به سوريه موافقت کرده است.
خبرگزاري ايتارتاس نيز به نقل از يک مقام سفارت روسيه در آتن اعلام کرد يونان به روسيه اجازه داده است از حريم هوايي آن کشور براي رساندن هواپيماهاي حامل کمک انساندوستانه به سوريه استفاده کند.
ايتارتاس اعلام کرد اين مجوز براي دوره زماني اول تا بيست و چهارم سپتامبر صادر شده است.

خط و نشان مسکو
يک نماينده دوماي روسيه گفت: اين کشور به اقدام بلغارستان در ممانعت از عبور هواپيماهاي روس از حريم هوايي اين کشور، واکنش مناسب نشان خواهد داد.
نيکلاي لويچف نايب رئيس و عضو کميته امور خارجه دوماي روسيه  به خبرگزاري ايتارتاس اعلام کرد ما اين اقدام غيردوستانه را به خاطر خواهيم سپرد و پاسخي مناسب به آن خواهيم داد. دولت بلغارستان  با اتخاذ اين تصميم به هر علتي که باشد به صف مخالفان مناسبات بين المللي پيوسته است.
در همين حال وزارت امور خارجه روسيه روز چهارشنبه درخواست هاي آمريکا را از يونان و بلغارستان درباره بستن حريم هوايي خود به روي پروازهاي روسيه به سوريه ، « گستاخي » خواند.

نگراني رژيم صهيونيستي از حمايتهاي نظامي روسيه از سوريه
رژيم صهيونيستي از حمايتهاي جديد روسيه از سوريه به ويژه پس از انتشار گزارشهايي از ورود هواپيماها و سلاحهاي پيشرفته به سوريه براي مقابله با گروههاي تروريستي در اين کشور ، نگران شده است.
به گزارش شبکه تلويزيوني المنار ، حسن حجازي گزارشگر المنار در گزارشي گفت: رسانه هاي صهيونيستي درباره حضور نظامي روسيه در سوريه و قصد مسکو براي گسترش حمايتهاي نظامي‌اش از دمشق تا حد مداخله مستقيم در جنگ ، پرسشهايي مطرح مي کنند.
پس از صحبتهايي که درباره حمايتهاي روسيه از دولت سوريه و فرستادن اسلحه و جنگنده‌هاي جديد روسي به ميدان نبرد در سوريه مطرح شده است، منابع سياسي صهيونيست اين نگراني را تأييد کردند.
عاموس گلعاد مشاور وزير جنگ رژيم صهيونيستي با ابراز نگراني اين رژيم گفته است هنوز زود است درباره حجم مداخله نظامي روسيه در سوريه و اينکه آيا اين مداخله ، اسرائيل را محدود خواهد کرد يا خير، صحبت شود.
عاموس گلعاد افزود اما قطعا روسيه به افزايش توانايي نظامي‌اش در داخل سوريه اقدام کرده است.
گلعاد گفت راههايي براي جلوگيري از اصطکاک بين روسيه و اسرائيل در داخل سوريه وجود دارد.
ران بن باراک مدير کل وزارت اطلاعات رژيم صهيونيستي نيز گفته است مداخله روسيه شايد بر تل آويو آثاري داشته باشد و قواعد جديدي را بر اسرائيل براي گشودن آتش به سوريه تحميل خواهد کرد.
از طرف ديگر عاموس يادلين رئيس سابق شعبه اطلاعات نظامي رژيم صهيونيستي گفته است احتمال دارد اسرائيل و روسيه مجبور شوند در سوريه درگير شوند به همين سبب دو طرف در اين خصوص بسيار محتاطانه عمل خواهند کرد.
روزنامه صهيونيستي هاآرتص نوشته است ورود هواپيماهاي پيشرفته روسي به سوريه از قدرت نيروي هوايي اسرائيل در حمله به اهدافي در داخل سوريه خواهد کاست زيرا وجود هواپيماهاي روسي باعث مي شود دامنه حرکت هواپيماهاي اسرائيلي کاهش يابد زيرا بيم درگيري هوايي بين جنگنده هاي دو طرف وجود خواهد داشت.

موضع روسيه در حمايت از سوريه هيچ تغييري نکرده است     
روسيه امروز اعلام کرد در صورت نياز، اتخاذ تدابير ضروري بيشتر براي مبارزه با تروريسم در سوريه بر اساس مقررات بين المللي را بررسي مي کند.
به گزارش شبکه تلويزيوني الميادين، ماريا زاخاروفا سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه، تاکيد کرد تعدادي کارشناس نظامي روس در سوريه سرگرم آموزش دادن نيروهاي سوريه هستند. وزارت امور خارجه روسيه تاکيد کرد «تبليغات ساختگي»، به گفته اين وزارتخانه، در خصوص همکاري نظامي با سوريه تعجب آور است در حالي که مسکو اين همکاري را پنهان نمي کند. اين وزارتخانه همچنين بر حمايت از ايجاد جبهه اي گسترده براي مبارزه با داعش با حضور سوريه، عراق و کشورهاي مربوط به علاوه گروه هاي کرد و مخالفان داخلي ميانه رو تاکيد کرد.
سلام العبيدي رئيس دفتر الميادين در مسکو در گفتگويي در اين زمينه گفت، امروز سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه با رؤساي دفاتر برخي رسانه هاي خارجي ديداري محدود داشت. وي تاکيد کرد اين ديدار در خصوص برخي مسائل محدود و خاص است. اما با اين وجود با توجه به تفسيرها و حرف و حديث هاي زيادي که در مقطع اخير مطرح شده است سخنگوي وزارت خارجه روسيه موافقت کرد که برخي مطالب قابل انتشار در رسانه ها را در اين زمينه بيان کند. بنابراين، ماريا زاخاروفا اين اظهارات را با هدف برطرف کردن ترديدها درباره موضع روسيه و روشن کردن تکليف برخي مسائل بيان کرد. وي ناراحتي خود و کشورش را از موج تبليغات رسانه اي که عليه همکاري نظامي مسکو و دمشق به راه افتاده است پنهان نکرد و در عين حال مسائل جديدي را به ويژه در خصوص آمادگي روسيه براي بررسي اتخاذ تدابير بيشتر در اين زمينه مطرح کرد. من اين سؤال را مطرح کردم که آيا اين بدان معني است که روسيه ممکن است تدابيري نظامي اتخاذ کند؟ وي گفت ما در شرايط کنوني از هيچ گونه اقدام نظامي سخن نمي گوييم و بايد اوضاع آن گونه که هست در نظر گرفته شود. يعني تدابير بيشتر مي تواند از طريق هماهنگي بيشتر ميان قدرت هاي بين المللي و قدرت هاي منطقه اي اتخاذ شود. وي بر نقش اصلي و پيشتاز عراق و سوريه در مبارزه با تروريسم تاکيد کرد و گفت ارتش هاي عراق و سوريه در ميدان عمل دو نيروي اصلي هستند که با داعش مبارزه مي کنند. وي همچنين به طرح پوتين رئيس جمهور روسيه اشاره کرد که خواستار بسيج امکانات و تشريک مساعي با هدف تشکيل جبهه اي گسترده براي مبارزه با تروريسم است که عراق، سوريه، گروه هاي کرد، گروه هاي مقاومت مردمي و همچنين کساني که وي آنها را نيروهاي مخالف معتدل سوري ناميد که با نيروهاي تروريستي و تندرو همکاري نکرده اند و همچنين قدرت هاي منطقه اي و بين المللي در آن حضور داشته باشند.
اما نکته مهمي که از اين نشست برداشت کرديم آن است که روسيه سر سوزني موضع خود را که حمايت قاطع از سوريه در مبارزه با تروريسم بين المللي و داعش است، تغيير نداده است و اين موضع روسيه ثابت است و مسکو از طريق اين موضع براي تشکيل يک جبهه گسترده متشکل از کشورهاي منطقه و کشورهاي عربي در درجه نخست براي دفع خطر تروريسم داعش تلاش مي کند.

پوتين طرحي براي استفاده از ارتش در خارج از کشور ندارد     
سخنگوي رياست جمهوري روسيه از طرح رئيس جمهور اين کشور براي استفاده از نيروهاي نظامي در خارج از روسيه به عنوان مثال در سوريه، اظهار بي اطلاعي کرد.
به گزارش خبرگزاري ايتارتاس از مسکو، بر اساس برخي گزارش ها، ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه از شوراي فدراسيون اين کشور خواسته است استفاده از نيروهاي نظامي اين کشور در خارج از جمله در سوريه را اجازه دهد.
دميتري پسکوف گفت هيچ چيزي درباره اين موضوع نشنيده و اين اولين بار است که در اين زمينه مطلبي مي شنود.
پوتين مارس 2014 با توجه به اوضاع اوکراين از شوراي فدراسيون اين کشور خواسته بود استفاده از نيروهاي نظامي اين کشور در خارج را اجازه دهد که اين شورا با آن موافقت کرد اما چند ماه بعد به دنبال پيام پوتين اين اجازه را لغو کرد.

در همين حال چندي پيش رئيس جمهور روسيه خطاب به رئيس جمهور ترکيه تهديد کرد که سوريه را به استالينگراد بزرگي براي اردوغان تبديل خواهد کرد. (متن کامل خبر)


https://www.aryanews.com/News/20150909180422333/اعزام-زيردريايي-روسي-مسلح-به-سلاح-هسته-اي-به-مقصد-سوريهپوتين،-تهديد-خود-را-عملي-مي-کند؟
بستن   چاپ
© - Arya News Agency